Ovulace

Ovulace je moment, kdy se uvolní zralé vajicko z vaječníku a postupuje vejcovodem k děloze. Zde může být uvolněné vajicko oplozeno spermií. Takto uvolněné vajicko je schopno oplodnění jen po dobu asi 24 hodin po ovulaci. Během pohlavního styku dochází k ejakulaci, k uvolnění spermatu. Pouhých 5 minut trvá spermiím doputovat k uvolněnému vajíčku ve vejcovodu, ale jejich schopnost oplodnit vajicko přetrvává až 72 hodin.

A proto je termín ovulace velmi zásadní pro početí potomka. Své plodné dny můžete zjistit různými metodami.

Jak poznat ovulaci

Ovulaci můžeme určit na základě příznaků nebo výpočtem.

Příznaky ovulace

Ovulaci některé ženy mohou rozeznat podle typických příznaků. Mezi tyto příznaky se řadí ovulační bolest. Jedná se o ostrou bolest v podbřišku, která do pár hodin odezní. Dalším příznakem je nadprodukce ovulačního hlenu (cervikální hlen), který se v období ovulací stává řidší a tažnější. Také může docházet k slabému krvácení či špinění (1 – 4 dny) nebo nevolnosti.

Kdy je ovulace

Při pravidelném cyklu, který trvá 28 dní, dochází k ovulaci uprostřed cyklu, tedy 14. den. Většina žen ale nemá pravidelný cyklus, proto doporučujeme k zjištění plodných dnů jinou metodu, například: pomocí ovulačních testů.

 

Jak dlouho trvá ovulace

Ovulace trvá velmi krátkou dobu. Po ovulaci (uvolnění vajíčka) může být vajicko po dobu asi 24 hodin oplodněno.

Plodné dny

Plodné období je poměrně velmi krátká doba, která trvá asi 5 dnů. Začíná 3 dny před ovulací a končí 2 dny po ovulaci. V těchto dnech je pravděpodobnost početí nejvyšší.

Výpočet plodných dnů

Mezi hlavní ukazatele pro určení nejplodnějších dnů ženy jsou období menstruačního cyklu, hodnocení cervikálního hlenu, bazální teplota a stanovením hladiny hormonů.

Menstruační cyklus

K ovulaci obvykle dochází v polovině menstruačního cyklu, tedy 14 dní před očekávaným termínem menstruace. Žena s pravidelným 28 denním cyklem ovuluje kolem 13.-15. dne cyklu. Tato metoda ale může být nepřesná u žen, které nemají pravidelný nebo mají kratší či delší cyklus. Ovulaci může opozdit stres nebo nemoc.

Cervikální hlen (ovulační hlen)

Ovulaci také můžete zjistit pozorováním charakteru děložního hlenu. Cervikální hlen se objevuje na začátku plodného období, tedy mezi 9. – 11. dnem cyklu. Hlen v průběhu plodných dnů mění svůj vzhled, je postupně hojnější, tekutější a tažnější a vrcholu dosahuje s ovulací, tedy 13.-15. dnem cyklu. Poté postupně zeslabuje.
Díky hlenu se spermie může snadněji putovat k vajíčku. Cervikální hlen má relativně zásadité pH a tím chrání semennou tekutinu před poševní kyselostí a zachovává životaschopnost spermií.

Bazální teplota

Další metodou jak zjistit plodné dny je měření své bazální teploty. Je to teplota, která se měří ráno hned po probuzení. Může se měřit jak v ústech tak také v pochvě. Bazální teplota klesá před ovulací a po skončení hned vzroste až o 0,5 °C. Nevýhodou je, že zvýšení teploty signalizuje konec plodného období, proto se doporučuje tuto metodu kombinovat s jinými.

Stanovení hladiny hormonů

Ovulační test

Ovulační testy měří zvýšenou hladinu luteinizačního hormonu (LH) v moři. Tento hormon stimuluje produkci estrogenů a progesteronu ve vaječnících a je zodpovědný za spuštění ovulace. Pozitivní test signalizuje LH peak, který předchází ovulaci, obvykle 12 až 36 hodin před. Výhoda této metody je, že se dozvíte včas, že budete mít ovulaci. Domácí ovulační testy můžete zakoupit v lékárně. Přečtěte si příbalový leták s návodem k použití, ať nedojde k mylnému vyhodnocení.

A jak poznám, že ovulační test je pozitivní?

Objeví se 2 čárky – jedna v kontrolní oblasti a druhá v testovací. Čárka v testovací oblasti by měla být stejná nebo tmavší než čárka v kontrolní oblasti.

Vyšetření z krve

Vyšetření z krve provádí lékař a to na základě podezření na hormonální poruchu. Stanovení hormonálního profilu se provádí 2x během menstruačního cyklu. 2.-4. den cyklu se zjišťují hladiny bazálních hormonů. 22. den cyklu se zjišťuje hladina progesteronu, který signalizuje proběhlou ovulaci.

Ultrazvuk

Plodné dny můžeme zjistit také pomocí ultrazvuku. Jedná se o monitoring zrání vajíček tzv. folikulometrie. Ultrazvuk je prováděn gynekologem na základě žádosti ženy. Gynekolog podle velikosti vajíčka s obalem (folikulu) stanovuje, kdy může dojít k ovulaci. Vyšetření ultrazvukem se většinou hradí a to v rozmezí 100 – 200 Kč.

Ovulační kalendář – vypočítejte si své plodné dny